Kontrola Rodzicielska urządzeń mobilnych


Aby przygotować artykuł o „Kontroli rodzicielskiej” starałem się jak najrzetelniej przygotować materiał, korzystając z wielu źródeł. Materiał jest niezwykle obszerny. Postarałem się ograniczyć go do niezbędnego minimum. Należy pamiętać, że kontrola rodzicielska nie zastąpi prawdziwego rodzica.  Ważne jest najzwyczajniej w świecie interesować się tym co dziecko robi.

Kontroli można dokonywać na kilka sposobów. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która metoda będzie najskuteczniejsza. Być może zwykła rozmowa i umowa między dzieckiem, a rodzicem wystarczy.

W moim odczuciu „kontrola rodzicielska” jest hasłem, które stawia rodzica w świetle „żandarma”, który nie ufa na tyle swojemu dziecku, że musi je kontrolować. 

Przed założeniem tejże wielokrotnie już użytej przeze mnie kontroli rodzicielskiej warto porozmawiać z dzieckiem, o tym, dlaczego jest konieczność założenia takiego konta. Warto wytłumaczyć również na czym polega zaufanie oraz fakt, iż „12-latek” nie może być właścicielem telefonu, nawet jak kupił tenże telefon-smartfon za własne ciężko zarobione pieniądze. Dziecko takie nie posiada jeszcze osobowości prawnej i musi wręcz informować o wszystkim swoich rodziców bądź opiekunów.

Ważnym elementem będzie również założenie haseł – PINów, które są znane rodzicom. Każda zmiana hasła na urządzeniu użytkowanym przez dziecko świadczy, o tym iż coś kombinuje i trzeba temu się przyjrzeć.

Jeżeli jesteśmy już po wyczerpującej rozmowie uświadamiającej zagrożenia w sieci i jak należy się zachowywać w sieci, ponieważ nigdy nie wiemy kto znajduje się po drugiej stronie ekranu, a także dlaczego niezbęne jest założenie kontroli rodzicielskiej, a także mamy już urządzenia zabezpieczone hasłami znanymi tylko użytkownikowi i opiekunowi – możemy przejść dalej.

Jeżeli chodzi o aplikacje strikte „kontrolujące”, czyli takie, które umożliwiają Nam dokładnie przyjrzeć się co robi dziecko z poziomu pulpitu, to spotkałem się wykorzystaniem aplikacji takich jak TEAMVIEWER oraz ANYDESK to kontroli urządzeń użytkowanych przez dzieci (Tak są to obecnie aplikacje wykorzystywane do oszustw). Działanie aplikacji polega na tym, że na obu urządzeniach (rodzica i dziecka) należy zainstalować tejże aplikacje, sparować wpisując (w przypadku ANYDESK) dziewięciocyfrowy kod oznaczony jako „Twój adres” a następnie na drugim urządzeniu należy zatwierdzić. W Ten sposób jesteśmy w stanie zdalnie sterować telefonem a co za tym idzie, w każdej chwili wyłączyć bądź patrzeć co dziecko w danej chwili robi. Jedyny minus to taki, że dziecko jest w stanie samo wyłączyć aplikację i dalej robić co chce.

Jeżeli byśmy chcieli mieć „kontrolę” nad tym co dziecko robi, ale bez możliwości wyłączenia przez dziecko aplikacji to w pierwszej kolejności zaczniemy od zakładania kontroli rodzicielskiej bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji. Nie znam aplikacji, która daje całkowity dostęp do urządzenia dziecka aby można było patrzeć w czasie rzeczywistym co dokładnie dzieje się na urządzeniu (chyba że założymy dziecku aplikacje szpiegujące).

Jeżeli chodzi o urządzenia mobilne z systemem Android to najlepiej zacząć od Sklepu Google Play.

Należy pamiętać, że kontrola obowiązuje jedynie na urządzeniu, na którym została uruchomiona;

Osoba ustawiająca kontrolę rodzicielską ustawia PIN, za pomocą którego można później usunąć tą kontrolę lub modyfikować ustawienia.

Jak ustawić:

  • Uruchom aplikację Sklep Play  
  • W wierszu poleceń (w prawym górnym rogu) kliknij widoczne kółeczko z inicjałem nazwy konta  Google. 
  • Uruchom Ustawienia
  • Poniżej uruchom Rodzina
  • Następnie Kontrola rodzicielska
  • Włącz Kontrolę Rodzicielską
  • Ustaw ograniczenia.

 


Jeżeli obawiasz się, że zakupów dokonywanych przez dziecko:

  • Wróć do Ustawień
  • Wybierz Uwierzytelnianie
  • Wybierz Wymagaj uwierzytelniania przy zakupach

 


Jeżeli chodzi o uruchomienie kontroli rodzicielskiej na urządzeniu mobilnym z systemem Android to poniżej wskazuję dwa linki do naprawdę rzetelnie przygotowanych artykułów przy zakładaniu  kontroli rodzicielskiej Google Family Link 

https://informatykzakladowy.pl/zarzadzamy-telefonem-dziecka-kompletny-przewodnik-po-google-family-link/

https://informatykzakladowy.pl/co-nowego-w-google-family-link/

Należy pamiętać, że również sieci komórkowe takie jak PLAY, ORANGE, T-Mobile, czy PLUS oferują różnego rodzaju aplikacje i usługi dla rodziców. Dzięki nim można zablokować niechciane treści, z którymi mogą zetknąć się najmłodsi użytkownicy telefonów. Warto zapoznać się z ofertą  u swojego operatora.

Tutaj można zobaczyć ranking przygotowany przez PCWORLD

Poniżej przygotowałem 5 aplikacji mobilnych w  kierując się opiniami, komentarzami, ocenami i liczbą pobrań, które stosowane są do kontroli rodzicielskiej.

 






Oczywiście każdemu zostawiam do osobistej oceny. Jak widać wybór jest dość spory.

Wiadomo, że w kontroli rodzicielskiej chodzi o ochronę dziecka w sieci. Dlatego powinno się to nazywać Ochrona Rodzicielska.

 


Jeżeli spodobał Ci się artykuł, poleć znajomym, a także obserwuj Projekt: Bezpieczeństwo na Instagramie, na Facebooku i na grupie na Facebooku

Komentarze

Popularne posty