Technologia 5G: rozwój technologiczny, a wpływ na bezpieczeństwo


Zawsze publikując coś na swojej stronie staram się przygotować merytorycznie czerpiąc
z różnych źródeł, ponieważ jestem świadomy, że podpisuję się pod tym swoim nazwiskiem. Odkąd popełniam posty staram się aby wiedza zawarta w nich była względnie poprawnie napisana językowo, ale przede wszystkim treści w nich zawarte były prawdziwe. Dawno tak dokładnie nie przygotowywałem się do jakiegokolwiek artykułu jak to tego, który zaprezentuje poniżej. Widząc jakie na całym świecie instalacja odbiorników 5G powoduje na świecie i w Polsce, postanowiłem zapoznać się z tematem i przybliżyć go osobom, które na co dzień nie mają czasu czytać kilku artykułów dotyczących jednego tematu. Dlatego postaram się przedstawić co sieć 5G proponuje dla rozwoju nowoczesnej technologii w XXI wieku.



Wiadomą rzeczą jest, że rozwój technologiczny jest nieunikniony. Wszystkie państwa oraz wielkie korporacje inwestują „kosmiczne” pieniądze w rozwój technologiczny.
Na początku przybliżę czym jest sieć 5G i jak różni się od swoich poprzednich sieci. Następnie skupię się na tym czego przeciwnicy się obawiają najbardziej, czyli na promieniowaniu, jakie ma powodować. Na sam koniec przybliżę do czego jeszcze naukowcy chcą tę sieć wykorzystywać.
Sieć 5G to najnowszy standard mobilnej komunikacji. Pozwala na zdecydowanie szybszy transfer danych i jednoczesną obsługę większej liczby urządzeń. Cechą charakterystyczna są minimalne opóźnienia oraz wyższą niezawodnością niż sieci funkcjonujące obecnie.

Historia
Sieć 1G, choć tak naprawdę nikt wówczas jeszcze nie używał tego terminu, pojawiła się w Polsce dość dawno temu, bo jeszcze w 1992 r. Słynne „telefony-cegły” umożliwiały wykonywanie połączeń z wykorzystaniem sygnału analogowego. Nie był on jednak kodowany, więc łatwo można było podsłuchać praktycznie każdą rozmowę.
Swoista rewolucja, a z nią upowszechnienie telefonów komórkowych, nastąpiła w 1996 r., kiedy to operatorzy wprowadzili w Polsce pierwszą w pełni cyfrową telefonię komórkową nowej generacji, zwaną siecią 2G. To właśnie wtedy pojawiła się usługa SMS, poprawiła się jakość rozmów, pojawiła się możliwość transmisji danych. Korzystaliśmy wówczas z takich prędkości transmisji, które dziś nie pozwoliłyby nam nawet na sprawdzenie poczty email.
Niektóre elementy sieci 2G działają jednak do dziś i umożliwiają prowadzenie rozmów – na przykład w paśmie częstotliwości 900 MHz.
Sieć 3G pojawiła się na początku tego wieku; w Polsce był to rok 2004. To mniej więcej wtedy, po przełamaniu kolejnych barier związanych z prędkością przesyłania danych, telefony przestały być wyłącznie urządzeniami do wykonywania połączeń głosowych, a stały się narzędziem dostępu do zasobów Internetu. Rozpoczęła się, trwająca do dziś, era smartfonów.
Sieć 4G LTE obecnie używana.

Różnice:

  • Wzrost prędkości  (nawet do 10 Gb/s);
  • Minimalne opóźnienia w transferze danych (Opóźnienie to czas, w którym dane urządzenie odpowiada innemu urządzeniu za pośrednictwem sieci bezprzewodowej. Typowe opóźnienia w sieci 3G wynosiły 100 milisekund, w 4G – ok. 30 milisekund, natomiast w 5G ten parametr wyniesie mniej niż 1 milisekundę. Oznacza to przejście do zupełnie nowego świata zastosowań);
  • Możliwość jednoczesnej, niezakłóconej obsługi nawet miliona urządzeń na 1km2

Technologia 5G, podobnie jak poprzednie generacje łączności komórkowej, wykorzystuje fale elektromagnetyczne.

O ile sieci 5G będą miały rewolucyjne parametry, o tyle opierają się na tych samych falach radiowych, podobnie jak 3G, 4G/LTE, a także Wi-Fi czy Bluetooth. Innowacyjność 5G polega przede wszystkim na wprowadzeniu nowego zarządzania siecią. Natomiast z punktu widzenia fizyki i biologii oddziaływanie na człowieka nie różni się od oddziaływania nań innych urządzeń wykorzystujących fale radiowe. Niektóre z nich – tak jak choćby telefony komórkowe – są z nami od przeszło dwudziestu lat, inne – jak radio – od wielu pokoleń. Do dziś żadne przekonujące i wiarygodne badania naukowe nie wykazały, że nam szkodzą.

Fizycy mówią o różnych rodzajach fal elektromagnetycznych. Fale radiowe, w tym mikrofale, ale też światło widzialne czy ultrafioletowe to przejawy tego samego zjawiska fizycznego i różnią się od siebie częstotliwością (intuicyjnie: tym, jak szybko fala „drga”). Mikrofale są wykorzystywane nie tylko w kuchenkach mikrofalowych i innych sprzętach gospodarstwa domowego, ale również w komunikacji bezprzewodowej, czy medycynie.



Różnice pomiędzy kuchenką mikrofalową a telefonem komórkowym są jednak dużo większe i zdecydowanie wykraczają poza to, że pierwsze urządzenie służy do podgrzewania jedzenia, a drugie co najwyżej do jego zamówienia na wynos. Kuchenki mikrofalowe wykorzystują bowiem ściśle określoną częstotliwość, wynoszącą dokładnie 2,45 GHz, której nie stosuje się w telefonii komórkowej. Częstotliwość ta została dobrana specjalnie tak, aby fale w „mikrofalówce” oddziaływały z cząsteczkami wody znajdującymi się w pożywieniu. Mówiąc wprost – podgrzewały je. Dopiero połączenie odpowiednio dobranej częstotliwości (2,45 GHz) oraz potężnej mocy (kuchenki mikrofalowe wytwarzają moc przekraczającą nawet 1 000 watów, podczas gdy moc nadajnika typowego telefonu 4G/LTE nie przekracza 0,2 wata) dochodzi do podgrzewania pożywienia. Telefon komórkowy nagrzewa się natomiast z tego samego powodu, dla którego nagrzewa się choćby komputer (nawet ten odłączony do Internetu) albo ładowarka do telefonu: po prostu sprawność każdego urządzenia jest mniejsza niż 100%, w efekcie czego część energii jest wytracana w postaci ciepła. Długotrwałe przyciskanie ciepłego telefonu do ucha albo noszenie go w ciasnych spodniach może więc spowodować chwilowe podgrzanie powierzchni ciała. Organizm ludzki jednakże bez większego trudu radzi sobie z tym zjawiskiem, podobnie jak radzi sobie, gdy otrzymuje setki razy większe ilości ciepła – na przykład latem, kiedy mocno sytuacjach takich jak gorąca kąpiel czy wizyta w saunie.

Stworzenie sieci 5G w miastach oznacza konieczność rozbudowania istniejącej sieci anten. Wydawałoby się, że taka gęstość ustawionych anten to zagrożenie. W istocie jest dokładnie na odwrót – gęstsza sieć małych nadajników o niskiej mocy to szansa na zmniejszenie oddziaływania telefonii komórkowej na człowieka.

Obrazowo można wytłumaczyć to na przykładzie: Dziś stacje bazowe, które wysyłają sygnał do naszych telefonów, są instalowane na wieżach i dachach wysokich budynków. Można porównać je do reflektorów stadionowych – jest ich niewiele, więc żeby oświetlić całe boisko używają relatywnie dużo mocy. Niestety mimo to i tak światło nie dociera wszędzie w sposób równomierny, a w wielu miejscach pojawiają się cienie. Podobnie jest z zasięgiem: w wielu miejscach nie ma „pięciu kresek”. W sieci 5G jedną potężną antenę zastępujemy kilkoma niewielkimi nadajnikami, które znajdą się np. na latarniach czy przystankach. Dzięki temu, że będzie ich więcej, będą mogły działać z dużo mniejszą mocą. To tak, jakby jedną potężną lampę zamienić kilkoma małymi lampkami nocnymi, które zamiast oświetlać cały pokój rzucą światło dokładnie w punkt, w którym jest ono potrzebne.
Tak samo im dalej jesteśmy z telefonem od masztu stacji bazowej, tym silniejszy sygnał nasz telefon musi emitować, żeby być w zasięgu stacji bazowej. Dlatego na przykład w zamkniętych pomieszczeniach, czy samochodzie telefon nagrzewa się bardziej – żeby połączyć się ze stacją bazową musi wyemitować dużo więcej mocy dostarczanej do anteny. W standardzie 5G telefony komórkowe będą mogły łączyć się z siecią, zużywając dużo mniej energii.

Przyjęto kompleksowe międzynarodowe wytyczne regulujące dozwoloną ekspozycję na fale radiowe, w tym dla częstotliwości 5G. Limity zostały ustanowione przez niezależne organizacje naukowe, takie jak Międzynarodowa Komisja Ochrony przed Promieniowaniem Niejonizującym (ICNIRP), a uwzględniają znaczny margines bezpieczeństwa, aby chronić wszystkich przed wszelkimi znanymi zagrożeniami. 
Standardy te zostały powszechnie przyjęte na całym świecie, a ich przestrzeganie jest wspierane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Badania nad potencjalnym wpływem na ludzkie zdrowie telefonów komórkowych, stacji bazowych oraz innych urządzeń bezprzewodowych, w tym tych wykorzystujących technologię 5G i fale milimetrowe, prowadzone są od ponad 50 lat.

Urządzenia 5G będą automatycznie ograniczać moc nadawania do najniższego poziomu umożliwiającego komunikację w sieci na zadowalającym poziomie. Taka automatyczna kontrola mocy funkcjonuje już w urządzeniach poprzednich generacji (2G, 3G i 4G) i pomaga ograniczać zakłócenia, przedłuża żywotność baterii, a także zmniejsza oddziaływanie pola elektromagnetycznego na użytkownika. Moc nadawania urządzenia kontrolowana jest przez sieć. 


Obrazek: Łączność w miejscach zamieszkania 
Inteligentne domy/duże przedsiębiorstwa szpital, centra handlowe, zdalne zarządzanie, reklamy
Małe przedsiębiorstwa, stadiony, szkoły, bezpieczne samochody, inteligentne gospodarstwa rolne
Inteligentne usługi publiczne, multi-hop

            Obecnie to właśnie 5G wydaje się być najważniejszą technologią najbliższej dekady. To ta generacja sieci pozwoli na stworzenie prawdziwego Internetu Rzeczy, do którego podłączone będą wszystkie urządzenia, typu smartfony, domy czy samochody, inteligentne miasta, a do tego pozwoli na skuteczniejszy rozwój sztucznej inteligencji i innych nowoczesnych, pożądanych aktualnie systemów.
Jak wspomniałem wcześniej 5G umożliwi natychmiastową łączność miliardów urządzeń, czyli Internet Rzeczy (ang. Internet of Things – IoT), a w wyniku tego rzeczywiście połączony świat.


Obrazek: 5G jako łączność w miejscach zamieszkania i przebywania ludzi
Inteligentne domy, inteligentne zasilanie, opieka zdrowotna
Rzeczywistość wirtualna, smartfony, edukacja, samochody 


  • Wspólnotom mieszkańców 5G umożliwi połączenie miliardów urządzeń dla potrzeb inteligentnych miast, inteligentnych szkół i domów oraz inteligentnych i bezpiecznych pojazdów, usprawnionej opieki zdrowotnej i edukacji, w efekcie zapewniając bezpieczniejszą i bardziej wydajną przestrzeń do życia.
  • Dla biznesu i przemysłu, 5G oraz Internet Rzeczy zapewnią dużą ilość danych, pozwalając na zrozumienie wykorzystywanych procesów w stopniu dotychczas niemożliwym. Przedsiębiorstwa będą działały i na podstawie tych danych podejmowały kluczowe decyzje, dokonując innowacji w rolnictwie, rozwijając inteligentne gospodarstwa rolne i fabryki, równocześnie otwierając drogę do obniżania kosztów, poprawy satysfakcji klientów i długoterminowego wzrostu.
  • Istniejące oraz wyłaniające się nowe technologie, takie jak wirtualna czy rozszerzona rzeczywistość staną się dostępne dla każdego. Wirtualna rzeczywistość (VR) zapewnia doświadczenia, które nie były wcześniej możliwe. Z wykorzystaniem 5G i VR, bez rezygnowania z komfortu siedzenia na własnej kanapie, możliwa będzie podróż do ulubionego miasta, obejrzenie na żywo meczu piłki nożnej tak, jakby stało się na murawie, czy też zbadanie stanu nieruchomości albo spacer po nowym domu.

Obrazek: Łączność w gospodarstwach rolnych
Monitorowanie pojazdów, reklamy, monitorowanie zwierząt gospodarskich, kontrola dostępu
Inteligentne pojazdy, monitorowanie stanu urządzeń sprzętu i maszyn

Ulepszona bezprzewodowa transmisja szerokopasmowa - 5G i Internet Rzeczy zrewolucjonizują rolnictwo i uprawy.
Technologia 5G ma być również wykorzystywana w pojazdach powodując ich ,,inteligentne” przemieszczanie się oraz hamowanie. Obecnie jest to niemożliwe ponieważ obecne systemy informatyczne nie spełniają wymagań sieciowych. Należy wyobrazić sobie samochód, który zbyt późno rozpoczął hamowanie, ponieważ sygnał o zagrożeniu nie dotarł do niego na czas. Brak opóźnień pozwoli również na rozwój takich dziedzin, jak zdalna medycyna – już dziś przeprowadza się zdalnie niektóre operacje: wprawne ruchy ręki chirurga przekazywane są w jedną stronę, a obraz z sali operacyjnej – w drugą. W takich przypadkach sieć musi być bezwzględnie, stuprocentowo niezawodna. Bez niej niektóre wynalazki, także te ratujące życie, pozostaną bezużyteczne. To bez wątpienia przyszłość, w szczególności w kontekście starzejącego się społeczeństwa. np. upowszechnienia inteligentnych opasek czy urządzeń monitorujących stan zdrowia ich właścicieli. To także warunek rozwoju inteligentnych miast czy inteligentnego rolnictwa.

5G zmieni również media. W 2030 roku przez internet użytkownicy poczują zapach, dotyk i smak. Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce przewiduje, jak będzie wyglądał świat w 2030 roku. Według niego będzie wtedy działać internet sensoryczny, a technologia 5G umożliwi m.in. nadawanie wspólnego koncertu muzyków, którzy będą znajdować się w różnych miejscach na świecie.




Technologia 5G posiada też wady

Z perspektywy każdego państwa niezwykle ważne pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa narodowego. W przypadku sieci 5G często wymienia się potencjalne podatności oraz ogromne ryzyka, jeżeli chodzi o gospodarkę i możliwe szpiegostwo obcych krajów. Tymczasem w programie dla Polski możemy przeczytać, że, owszem, ustawodawca ma świadomość trudności związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, ale na razie absolutnie nic z tego nie wynika.

Na szczycie listy przyszłych zagrożeń cyfrowych należy wymienić możliwe podatności i ryzyka sieci komórkowej piątej generacji – 5G. Sposób jej wdrożenia będzie miał wpływ nie tylko na kondycję gospodarczą, ale także bezpieczeństwo narodowe poszczególnych krajów. Dlatego polski rząd powinien jak najszybciej podjąć działania w kierunku odpowiedzialnego rozwoju tej technologii.

Skomplikowana architektura sieci 5G, na którą składają się światłowody, stacje bazowe telefonii komórkowych, mikrokomórki i pikokomórki oraz inne urządzenia telekomunikacyjne sprawia, że technologia ta podatna jest na penetrację i działania szpiegowskie.

Dlatego zanim na dobre ruszy w Polsce budowa 5G, musimy zwolnić tempo po to, aby dogonić świat w rozwiązaniu dylematów bezpieczeństwa tej sieci, w jej całym łańcuchu dostaw. Od tego zależy bezpieczeństwo polskiej gospodarki.

W tym kontekście można także zabiegać u naszych partnerów z regionu Trójmorza, aby
w podobny bezpieczny sposób zaprojektowali ten proces także u siebie. To pozwoli w przyszłości stworzyć wspólną i bezpieczną przestrzeń e-handlu, transportu, inwestycji i przesyłu energii, a to przecież kluczowe założenia tej ekonomicznej inicjatywy współpracy regionalnej.

Podsumowanie:
Promieniowanie wykorzystywane przez sieci 5G, jest obecnie wykorzystywane przez wiele urządzeń domowego użytku i nie stanowią większego zagrożenia.
Nie ma wystarczających dowodów, które jednoznacznie stwierdziły by, że promieniowanie radiowe powoduje raka lub inne choroby.
SmartDomy, SmartGospodarstwa Rolne, czy SmartMiasta i tym podobne bez odpowiedniej infrastruktury, zmiany przepisów i zatrudnienia rzeszy specjalistów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo tych sieci sprawi, że będzie to łakomy kąsek nawet dla domorosłych hackerów.
Znikną FAKENEWSY ponieważ będzie możliwa natychmiastowa weryfikacja informacji.
Nie ma potrzeby niszczenia nadajników 5G.





http://www.emfexplained.info/
gov.pl
Wirtualne media
Forbs
Komputer Świat

Komentarze

Popularne posty