Projekt: Bezpieczne Dziecko w Sieci

Dziecko to najmłodszy i najważniejszy element układanki zwanej „społeczeństwo”.

Od bezpieczeństwa i rozwoju dziecka zależy, w którym kierunku podąży w drodze do dorosłego życia.



Internet jest wypełniony treściami, czasami, nieodpowiednimi dla dorosłych, a tym bardziej dla dzieci. Jak wspominałem już przed pojawieniem się tego wpisu, w sieci bardzo mało można spotkać ogólnodostępnych informacji mogących nakierować dzieci, młodzież i dorosłych jak w miarę bezpiecznie poruszać się po Sieci.

Wobec tego postanowiłem przygotować trzyczęściowy post przeznaczony odpowiednio dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W treści jak mantra będą powtarzały się te same ostrzeżenia, bądź zalecenia, aby zwiększyć czujność wszystkich którzy zapoznają się
z wpisami.

Możecie wierzyć, bądź nie, jeśli nie macie dzieci, a jeżeli ktoś z Was ma to się ze mną pewnie zgodzi, że w dzisiejszych czasach dziecko dwuletnie jest w stanie wziąć do ręki telefon i znaleźć ulubioną bajkę. Dzieci sześcioletnie mają już swój sprzęt (smartfon, tablet, laptop). Dzieci dwunastoletnie rozumieją czym jest „moja własność” i nie oddadzą ot tak swojej własności rodzicom. Ci sami dwunastolatkowie chcąc pomóc finansowo, poprzez kontakt z obcą osobą w Internecie (oszustem) dowie się i przekaże rodzicom jak „szybko zarobić duże pieniądze”, powodując, iż cała rodzina pada ofiarą oszusta, który w 5 minut wyprowadza oszczędności życia z konta bankowego rodziny.  Piętnasto-, szesnasto-, i siedemnastolatkowie potrafią przełamywać zabezpieczenia programów i kont społecznościowych, oszukiwać na portalach ogłoszeniowych w celach zarobkowych, zamieszczać obraźliwe wpisy i nękać inne osoby, powodując niekiedy poważne straty. Na końcu łańcucha pojawiają się osoby nakłaniające do popełnienia samobójstwa lub z powodu braku zainteresowania piszą na forach w grupach lub na własnych kontach społecznościowych, iż same chcą popełnić samobójstwo. Na samym końcu są rodzice bądź opiekunowie tychże osób całkowicie nieświadomi tego, co w tzw. „wolnym czasie” robią ich pociechy.


Projekt: Bezpieczne Dziecko w Sieci zakłada następujące kroki w celu zwiększenia bezpieczeństwa dzieci poruszających się w Internecie:

·       Rozmawiaj z rodzicami, nauczycielami, opiekunami, zaufanymi osobami dorosłymi, jeżeli coś wzbudzi Twój niepokój lub wystraszy Cię.

·       Chroń swoją prywatność nie podawaj danych osobowych swoich i swoich rodziców (imienia, nazwiska, adresu, numerów telefonu, loginów i haseł)

·       Pamiętaj, że raz coś wrzucone do Internetu zostaje tam na zawsze. Dbaj o swój wizerunek, zwracaj uwagę na to co wrzucasz do Internetu i kto może to zobaczyć.

·       Uważaj jeżeli wrzucasz swoje zdjęcie do Internetu na Facebooka, Instagrama, Tiktok’a. Obecnie istnieje bardzo duża możliwość przerabiania zdjęć
i zamieszczania ich w innych miejscach.

·       Nie ufaj osobom poznanych w sieci. Tak, nawet jeżeli proponują spotkanie to też im nie ufaj. Po prostu! Przyjdzie na to jeszcze czas. Jeżeli chcesz już się z kimś spotkać poznanym w Internecie porozmawiaj z rodzicami, nauczycielami, opiekunami, zaufanymi osobami dorosłymi

·       Szanuj siebie w Internecie. Pamiętaj, że liczba lajków, followersów, subscryberów i innych nie świadczy o Twojej wartości. Nie ulegaj presji otoczenia.

·       Szanuj innych w Internecie. Nigdy nie wiesz kto siedzi po drugiej stronie ekranu. Nie można obrażać innych, i im dokuczać.

·       Korzystaj z Internetu w miarę potrzeb, zbyt długie przesiadywanie może być niezdrowe dla Twojego organizmu. Zawsze lepiej wyjść z domu i spotkać się ze znajomymi.


Ja wiem, że treść napisana powyżej jest dla wszystkich oczywista i że wszystkie dzieci o tym wiedzą. Przypominam, że póki co, są to wskazówki dla dzieci do mniej, więcej 10 roku życia. Nie mam wątpliwości co do tego, że każdy o tym wie, ale polecam sobie ten fragment przeczytać, wydrukować, powiesić nad komputerem, a później wyłączyć komputer, wstać od niego i wyjść na dwór, albo poukładać puzzle.





Komentarze

Popularne posty