Prawo Bitcoina

     

Bitcoin - czy to legalne? - Bitcoin24

    Z funkcjonowaniem walut cyfrowych wiąże się kilka zagadnień, które stanowić mogą poten­cjalne zagrożenie, które wpływają na postrzeganie tych walut jako potencjalnie interesujące narzędzie do bezpośredniego lub pośredniego uczestnictwa kryptowalut w przestępstwach. Są to m.in.:

  • decentralizacja baz danych, na których oparte są kryptowaluty;
  • łatwość dostępu oraz brak wymaganych dokumentów potwierdzających tożsamość użyt­kownika, wpływają na zwiększoną anonimowość zawieranych transakcji;
  • brak jednego zdefiniowanego oraz zaufanego emitenta;
  • tożsamość prawna uregulowana jedynie przez nieliczne państwa (Japonia, Chiny czy Stany Zjednoczone uregulowały prawnie waluty cyfrowe);
  • brak instytucji nadzorczych;
  • brak dostatecznej wiedzy i świadomości społecznej w zakresie kryptowalut.

 

        Przestępstwa z użyciem kryptowalut można usystematyzować według 5 kategorii:

  • przestępstwa „klasyczne” – dotyczą one użycia walut cyfrowym w celu anonimowego za­kupu nielegalnych towarów oraz usług, w tzw. Darknet (Deep Web);
  • przestępstwa „dużego kalibru” – w tą kategorię wchodzą najcięższe przestępstwa, sta­nowiące największe zagrożenie, takie jak finansowanie terroryzmu czy pranie pieniędzy;
  • przestępstwa teleinformatyczne – odnoszą się one do nielegalnego oddziaływania na dane cyfrowe. W skład tych działań wchodzą między innymi ataki hakerskie na giełdy kryptowalutowe;
  • innowacyjne formy przestępczości – przykładem są przestępstwa oparte na tak zwanych smart kontraktach (samo wykonujące się cyfrowe umowy);
  • przestępstwa częściowo spowodowane przez błąd ludzki – odnoszą się do wykorzystania przez przestępców luki w działaniu systemu spowodowanej przez błąd ludzki (niedostatecz­ne zabezpieczenie haseł oraz poufnych danych, błędy w funkcjonowaniu systemu).

 Bitcoin (BTC) a prawo

Przykłady przestępstw z Bitcoinami

Szybki zysk nie istnieje.

    Do Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku zgłosił się mieszkaniec Szczecinka, który poinformował, że na jednym z portali społecznościowych znalazł ogłoszenie firmy pomagającej zainwestować pieniądze w kryptowalutę, która w krótkim czasie gwarantuje bardzo duże zyski. Mieszkaniec Szczecinka wypełnił formularz kontaktowy i już w niedługim czasie oddzwonił do niego konsultant. Rozmówca ze wschodnim akcentem wyjaśnił na czym polega ich działalność i jak w szybki sposób można się wzbogacić. Konsultant zaproponował na początek kwotę 250 dolarów. Mężczyzna instruowany był telefonicznie krok po kroku, gdzie ma się zalogować, na jakiej stronie internetowej i jaki program ma zainstalować na swoim komputerze. W wyniku oszustwa mężczyzna stracił ponad 120 tysięcy złotych.

(KWP w Szczecinie / kp)

 

Wirtualna waluta realna strata

    Policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością katowickiej komendy wojewódzkiej, wraz ze śledczymi z Wydziału Kryminalnego II Komisariatu Policji w Gliwicach, zatrzymali dwóch sprawców kradzieży wirtualnej waluty. O przestępstwie policjanci zostali poinformowani 30 kwietnia przez właściciela konta na wirtualnej brytyjskiej giełdzie. Z jego elektronicznego portfela skradziono tam prawie 1500 jednostek tzw. kryptowaluty o nazwie Ethereum o realnej wartości około 45 tys. zł. Jak się okazało, sprawcy najpierw włamali się na konto poczty elektronicznej, a następnie przejęli hasła dostępu do wirtualnego portfela, co umożliwiło im przelanie wirtualnej waluty na własne konta. Sprawcy usłyszeli zarzuty nielegalnego uzyskania informacji oraz oszustwa komputerowego, za które grozi kara nawet 5 lat więzienia.

(KWP Katowice / mm)

 

    Ciekawe, czy ktoś z Was otrzymał takiego maila? Ja średnio kilka razy w miesiącu.

Cześć!

Niestety, mam dla Ciebie złe wiadomości. Parę miesięcy temu zdobyłem dostęp do urządzenia, którego używasz do przeglądania internet. Od tego czasu monitorowałem Twoją aktywność internetową.
Jako regularny odwiedzający stron dla dorosłych, mogę potwierdzić, że ty jesteś za to odpowiedzialny. Mówiąc wprost, strony, które odwiedzasz, dały mi dostęp do Twoich danych. Załadowałem Trojana w bazę Twoich driverów, który uaktualnia swoją sygnaturę parę razy dziennie, co sprawia, że antywirus nie jest w stanie go wykryć. Na dodatek daje mi on dostęp do Twojej kamery i mikrofonu.
Co więcej, zapisałem wszystkie dane, w tym zdjęcia, media społecznościowe, czaty i kontakty.
Ostatnio wpadłem na zajebisty pomysł stworzenia filmu, gdzie dochodzisz w jednej części ekranu, gdy w drugiej jednocześnie odtwarza się film, który oglądałeś. To było śmieszne!

Bądź spokojny, że z łatwością mogę wysłać ten film do wszystkich Twoich kontaktów paroma klikami, zakładam, że wolałbyś uniknąć takiego scenariusza.

Mając to na uwadze, taka jest moja propozycja: Prześlij równowartość 1200 EUR na mój portfel Bitcoin, a zapomnę o całej sprawie. Usunę również wszystkie dane i filmy na zawsze. Według mnie to dość umiarkowana cena za moją pracę. Możesz zorientować się, jak kupić Bitcoiny za pomocą wyszukiwarek Google, czy Bing, sam zobaczysz, że nie jest to aż tak trudne.

Mój portfel Bitcoin (BTC): 1EyAadxvFqjvG9swUeexQLFhTvdV6jBTbi

Masz 48 godzin na odpowiedź, powinieneś pamiętać o tym, że:

Nie ma sensu mi odpowiadać — adres został wygenerowany automatycznie. Nie ma sensu narzekać, ponieważ wiadomość wraz z portfelem Bitcoin nie mogą być namierzone. Wszystko zostało precyzyjnie zaplanowane. Jeśli wykryję, że powiedziałeś komuś o tym liście – film natychmiast zostanie udostępniony, a Twoje kontakty otrzymają go jako pierwsze. Następnie film zostanie opublikowany
w sieci!

P.S. Czas odliczania się rozpocznie, gdy otworzysz ten list. (Program ma wbudowany zegar).

Powodzenia i uważaj na siebie! Miałeś pecha, następnym razem bądź ostrożniejszy. 


No to skoro już otworzyłem i czas leci to chociaż sprawdzę co mogę uzyskać.

Sprawdzam nagłówki wiadomości:

Received: from mx.poczta.onet.pl (unresolved [10.175.36.31]:50832)

by ps12 (Ota) with LMTP id 92FBA1A

for < @poczta.onet.pl>; Mon, 7 Sep 2020 15:57:36 +0200 (CEST)

Received: from 78-5-26-234-static.albacom.net (unknown [78.5.26.234])

by mx.poczta.onet.pl (Onet) with ESMTP id 4BlVGQ4GYVz6Cj1cJ

for < @poczta.onet.pl>; Mon, 7 Sep 2020 15:57:33 +0200 (CEST)

Authentication-Results: mx.poczta.onet.pl; dmarc=none (p=none dis=none) header.from=vertizon.net

Message-ID: <BA36421D7CCE6923AFDB84E557F0BA36@5S4OVVA>

From: <wrencho7@vertizon.net>

To: < @poczta.onet.pl>

Subject: Oferta handlowa.

Date: 7 Sep 2020 16:29:46 +0100

MIME-Version: 1.0

Content-Type: multipart/alternative;

boundary="----=_NextPart_000_0018_01D6852F.040D6169"

X-Priority: 3

X-MSMail-Priority: Normal

Importance: Normal

X-Mailer: Microsoft Windows Live Mail 16.4.3505.912

X-MimeOLE: Produced By Microsoft MimeOLE V16.4.3505.912

X-ONET_PL-MDA-UBL: SPAMC

X-ONET_PL-MDA-Version: 1.0.25

X-ONET_PL-MDA-Info: 012 44770 92FBA1A 0.500000

X-ONET_PL-MDA-From: wrencho7@vertizon.net

X-ONET_PL-MDA-Spam: NO

 

Sprawdzam portfel Bitcoinowy no i widzę, że 8 osób chyba się wystraszyło i dokonało transakcji.

Sprawdzam IP, oczywiście nic mnie nie dziwi – wszystko szyfrowane.

Tak naprawdę nic nie musisz robić. E-maila można usunąć lub zostawić sobie na pamiątkę.


Status prawny kryptowalut w Polsce 

Poland, Bitcoin

Bitcoin i inne kryptowaluty nie są w Polsce zabronione, a więc można legalnie posługiwać się nimi celem regulowania zobowiązań.

Bitcoin jest prawem majątkowym.

Waluty cyfrowe NIE są natomiast:

  • prawnym środkiem płatniczym w Polsce, gdyż nie emituje ich Narodowy Bank Polski (art. 227 ust. 1 Konstytucji RP),
  • pieniądzem elektronicznym w rozumieniu ustawy o usługach płatniczych, gdyż nie odpowiadają substytutowi pieniądza w jego tradycyjnym znaczeniu oraz nie są kreowane przez jednostkę centralną,
  • walutą w rozumieniu Prawa dewizowego, gdyż nie stanowią znaków pieniężnych (banknotów i monet) będących prawnym środkiem płatniczym w Polsce lub poza jej granicami.

Komisja Nadzoru Finansowego od lat podchodzi do zagadnienia zdecydowanie negatywnie. Płatności, handel czy wydobywanie nie są zakazane, jednak państwo wielokrotnie przestrzegało przed walutami wirtualnymi nazywając je otwarcie bańkami spekulacyjnymi. W naszym kraju nie są one postrzegane jako pełnoprawny pieniądz, ale mogą być wykorzystywane w płatnościach prywatnych. Także przedsiębiorcy mogą dobrowolnie akceptować płatności.

Na gruncie prawa karnego, „kryptowaluta”, rozumiana jako zapis cyfrowy, jest chronionym dobrem prawnym określanym jako „informacja” (art. 267 § 1–3 Kodeksu karnego), „zapis na informatycznym nośniku danych” (art. 268 § 2 k.k.) lub „dane informatyczne” (art. 268a § 1 k.k., art. 287 § 1 k.k.). Nośnik danych z zapisanymi wartościami cyfrowymi może ponadto odpowiadać definicji „dokumentu” z art. 115 § 14 k.k.

Na gruncie Kodeksu postępowania karnego jednostki kryptowaluty będzie charakteryzował różny status procesowy w zależności od tego, jaką „rolę” odegrały w przestępstwie.

Spojrzenie w szerszym kontekście na paletę dostępnych kwalifikacji prawnych pozwala na penalizowanie pozyskania samych cudzych kluczy dla szerokiego spektrum zachowań.

Znajomość kluczy umożliwiających odblokowanie jednostek kryptowaluty w łańcuchu bloków można ujmować jako stan sekretnej wiedzy, czyli tajemnicy. Stan tajemnicy w działaniach przedsiębiorczych, a za takie można ujmować np. handlowanie jednostkami kryptowalut, chroni ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (dalej u.z.n.k.). Tajemnica przedsiębiorstwa chroniona zakresem zastosowania ustawy to stan bardzo szeroki. Jej obręb wyznacza w zakresie minimalnym dyrektywa 2016/943 w sprawie ochrony niejawnego know-how i niejawnych informacji handlowych (tajemnic przedsiębiorstwa) przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystaniem i ujawnianiem. Normy te zostały w sierpniu 2018 r. transponowane do u.z.n.k., choć większość znowelizowanej treści można wywieść także z poprzedniego stanu prawnego tej ustawy.

Klucze generowane są indywidualnie przez użytkownika, czyli nie są ogólnie znane lub łatwo dostępne (prawdopodobieństwo wygenerowanie drugi raz tego samego klucza prywatnego jest bliskie zeru), a więc posiadają walor poufności. Mają swoją wartość dlatego, że są znane tylko danej osobie, gdyż w przeciwnym wypadku to inne podmioty mogłyby decydować o transferach jednostek kryptowaluty, które są przypisane do danego adresu bez konieczności uzyskania faktycznej zgody pierwotnej osoby.

Jeżeli ponadto podmiot sprawujący nad nimi kontrolę poczynił rozsądne działania, aby kluczy nie ujawniać, to spełniona jest w pełni definicja tajemnicy przedsiębiorstwa z art. 2 dyrektywy i art. 11 ust. 2 u.z.n.k.

Treść dyrektywy w swoich motywach wskazuje, że chroniona tajemnica to także informacje o wartości handlowej, gdy ich bezprawne wykorzystanie szkodzi interesom finansowym. Z taką naturą interesów wiąże się obrót lub władanie jednostkami kryptowalut o charakterze płatniczym, a tylko posiadanie kluczy pozwala na dalszy obrót nimi. Ujawnienie innej osobie klucza prywatnego uprawniającego do dysponowania kryptowalutami innej osoby może być penalizowane przez typ z art. 23 ust 2. u.z.n.k. o charakterze karnym.

Natomiast w przypadku wykorzystania klucza w celu transferu jednostek na żądany przez sprawcę adres (swój lub cudzy np. giełdy aby uzyskać w zamian za nie inne pieniądze) zachodzić będzie zbieg z typem oszustwa komputerowego ze wspomnianego art. 287 k.k.

 

Dla porównania zobaczmy co słychać w statusach prawnych w innych Państwach na świecie.


Stany Zjednoczone

 Bitcoin wzrośnie dzięki długowi publicznemu USA?

Rząd federalny USA nie nałożył formalnie krajowych ram prawnych dotyczących kryptowalut. Według amerykańskiego urzędu skarbowego kryptowaluty traktowane są jak własność dla celów podatku federalnego USA. Wydaje się, że Stany Zjednoczone wyprzedzają większość innych krajów, regulując handel bitcoinami na rynku instrumentów pochodnych. Commodity Futures Trading Commission oficjalnie zezwoliło CBOE i CME na rozpoczęcie handlu kontraktami terminowymi na Bitcoin przed końcem roku. Natomiast Nasdaq zaplanował taki ruch na pierwszą połowę 2018 roku. Pamiętać warto także, że na razie kryptowalut nie uzyskały statusu legalnego środka płatniczego w Stanach Zjednoczonych. SEC wskazał, że postrzega waluty cyfrowe jako papiery wartościowe. Wcześniej w marcu agencja rozszerzyła swoją analizę i oświadczyła, że chce zastosować przepisy dotyczące papierów wartościowych do wszystkich dziedzin. Od giełd kryptowalutowych, po firmy zajmujące się depozytem zasobów cyfrowych tzw. portfeli kryptowalutowych. Agencja skupiła się na początkowych ofertach monet (ICO), które mogą nosić znamiona oferty publicznej w rozumieniu prawa amerykańskiego.


Japonia

 Bitcoin: Big in Japan

    Japonia wykazała stopniowe podejście do regulacji kryptowalut. Regulatorzy zatwierdzili cztery nowe giełdy kryptowalut, które prawdopodobnie zostały uruchomione na początku tego roku. Konkretnie, wsparcie Japonii dla lokalnego przemysłu Bitcoin zwiększyło wolumen obrotu w kraju. Odpowiadającego za prawie połowę światowego wolumenu wymiany bitcoinów. Urzędnicy uznają również Bitcoin za legalny środek płatniczy od kwietnia 2017 r. Wiele firm integruje płatności Bitcoin w swoje usługi i obstawia sukcesy kontraktów na instrumenty pochodne, takie jak „obligacja Bitcoin”, która zadebiutowała w sierpniu 2017 r. Z drugiej strony, decydenci bardzo nieufnie podchodzą do wstępnych ofert monetarnych (ICO), powołując się na zmienność cen i potencjalne oszustwa jako ich główny problem. Oczywiście obawy te są zrozumiałe. Kradzieże i włamania na giełdy kryptowalutowe są ogromnym problemem w Japonii i innych krajach. To właśnie w Kraju Kwitnącej Wiśni doszło do oszustwa związanego z Mt. Gox. Czy tegorocznej kradzieży NEM o wartości 530 milionów dolarów z parkietu Coincheck.

 

Chiny

A Timeline of Bitcoin in China - SFOX Edge

Urzędnicy narzucili swoją pozycję, że rząd powinien przejąć pełną kontrolę nad emisją kryptowalut. Na początku tego roku Chiny rozpoczęły krucjatę względem krajowych giełdach kryptowalut i zakazały Initial Coin Offering (ICO). Pomimo chińskiego zakazu handlu kryptowalutami za pośrednictwem giełd, apetyt chińskich inwestorów wciąż rośnie. Duża część transakcji BTC / CNY przeniosła się na rynki zagraniczne, np. międzynarodowe giełdy z Korei i Ameryki Północnej. Chiński rząd eksperymentuje z dalszym rozwojem aplikacji kryptowalutowych, chociaż nie ma ostatecznych planów, kiedy zostaną one wydane publicznie.

 

Szwajcaria

Switzerland: new framework for cryptoassets | International Financial Law  Review

Szwajcaria otwarcie przyjęła pojawienie się kryptowalut. Szwajcarskie organy regulacyjne opracowują lekki system regulacyjny, który umożliwia rozwój rynku bez ograniczania innowacji. Gotowość kraju do eksperymentowania z kryptowalutami jako płatnościami za usługi komunalne pokazała w kantonie ze stolicą w Zug. Zwiększyła możliwości większej integracji kryptowalut jako pełnej opcji płatności w przyszłości. Szwajcarzy przygotowują także pierwszy na świecie kanon dobrych praktyk związany z przeprowadzaniem ICO. Powstaje on przy współpracy firm z tzw. Doliny Kryptowalutowej.

 

Niemcy

Kryptowährung und Bitcoin Aktualitäten und Ausbildung in Deutschland

Urzędnicy uznają Bitcoin za formę prywatnego pieniądza lub „jednostkę rozliczeniową”. Całkowicie zezwalają na jego wykorzystanie w sprzedaży komercyjnej i prywatnej. Najwyższy organ regulacyjny w kraju oświadczył, że kryptowaluty nie są prawnym środkiem płatniczym, a zatem nie muszą podlegać centralnej regulacji. Podejście oddolne organu regulacyjnego może znaleźć się pod presją rosnącego zapotrzebowania na bardziej konkretny nadzór w najbliższej przyszłości. Przykładowo dokładne wytyczne prawne dotyczące obchodzenia się z krypto-aktywami na szczeblu europejskim. Berlin jest zdecydowanym centrum w Niemczech, jeżeli chodzi o możliwość praktycznego użycia kryptowalut.

 

Korea Południowa

South Korea Is Not Banning Bitcoin Trade, Financial Regulators Clarify

Urzędnicy proponują surowsze regulacje w celu ograniczenia rosnącej spekulacji kryptowalutami. Handel będzie ograniczony do kwalifikowanych giełd, które wspierają ochronę inwestorów i przejrzystość transakcji. Nieletni i zagraniczni cudzoziemcy będą mieli zakaz handlu na giełdach, podczas gdy instytucje finansowe nie będą w stanie posiadać ani inwestować w kryptowaluty. Obecnie rząd uważa, że kryptowaluty nie są ani pieniędzmi, ani walutami, ani produktami finansowymi i zakazały ICO. Regulatorzy ogłosili również, że handel instrumentami pochodnymi bitcoin, takimi jak futures czy opcje, nie będzie dozwolony.

 

Rosja

Russia's Supreme Court Unwillingly Classifies Bitcoin as Money or Property  – The Merkle News

Urzędnicy prawdopodobnie nie zalegalizują wykorzystania Bitcoin jako oficjalnej waluty w najbliższym czasie. Odbyły się jednak rozległe dyskusje między organami rządowymi na temat legislacyjnego podejścia kraju do kryptowalut. Moscow Exchange, największa giełda papierów wartościowych w Rosji, buduje infrastrukturę do handlowania kryptowalutami. Jest mało prawdopodobne, że giełda uruchomi kontrakty typu Bitcoin futures, dopóki Rosja nie wdroży formalnej struktury regulacyjnej kryptowaluty. W tym samym czasie urzędnicy ogłosili, że popierają cyfrową formę waluty wspieranej przez państwo, która będzie rozpowszechniana i kontrolowana przez rząd federalny.

 

Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że zmiany na rynku światowym i przepływ informacji jest tak duży, że bardzo trudno jest Jak widać temat Bitcoinów jest niesamowicie ciekawy i jak tylko coś ciekawego będę miał to będę się pilnie z Wami tym dzielił.



Źródło:

Spidersweb.pl

Biznesalert.pl

Policja.pl

plblog.kaspersky.com/

bitcoin.pl

Bithub.pl

Poznajrynek.pl


Komentarze

  1. Bardzo interesujący artykuł. Rynek kryptowalut rozwija się nieustannie. Jeśli chodzi o bitcoina to wiele informacji można znaleźć na stronie. https://rynekbitcoin.pl/.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty