COP 24 Co? Gdzie? Kiedy?

Znalezione obrazy dla zapytania cop 24




Szczerze mówiąc sam byłem ciekawy czym jest "COP24". Postanowiłem zgłębić temat
i podzielić się z Wami tym co udało mi się dowiedzieć w temacie. Oczywiście na początku słowem wstępu przybliżę pokrótce zarys COP24, następnie skupię się na aspekcie związanym
z wykorzystaniem sił i środków w celu zapewnienia bezpieczeństwa.
Obrady w tym roku odbędą się  w Katowicach od 3 grudnia do 14 grudnia 2018 roku. Po raz trzeci Polska będzie organizatorem Konferencji. Mamy za sobą organizację COP 14, która odbyła się w Poznaniu w dniach 1–12 grudnia 2008 oraz COP 19, które odbyło się w Warszawie w dniach od 11 do 22 listopada 2013 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Tym razem na miejsce organizacji konferencji wskazano obiekty Międzynarodowego Centrum Kongresowego Hali widowiskowej – Spodek w Katowicach (MCK).
COP24 to nazwa nieformalna 24 Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu[1].
Polska planuje skupić się i zaprezentować w zakresie 3 kluczowych tematach:
·       Technologia - rozwój przyjaznych klimatowi nowoczesnych rozwiązań, takich, jak m.in. elektromobilność,
·       Człowiek - czyli solidarna i sprawiedliwa transformacja społeczno-gospodarcza regionów przemysłowych,
·       Przyroda – m.in. wspomaganie dążenia do neutralności klimatycznej dzięki pochłanianiu CO2 przez lasy i grunty, czy poprzez zarządzanie gospodarką wodna[1].
Szacuje się, iż w Konferencji weźmie udział nawet 30 - 40 tysięcy gości z blisko 200 krajów.
Od wielu miesięcy trwają przygotowania do zabezpieczenia tego wydarzenia na ogromną skalę.
Do zabezpieczenia delegowano około 5 tysięcy funkcjonariuszy Policji oraz 8 tysięcy funkcjonariuszy w całym województwie Śląskim.
Śląska policja uzupełniła swoją flotę samochodową o nowe radiowozy. Bez wątpienia największą furorę robi Kia Stinger.

foto: materiały policji
Ciekawostka: samochody Kia Stinger po raz pierwszy w historii zasilą wyposażenie polskiej policji, natomiast po zakończeniu COP24 śląscy policjanci w dalszym ciągu będą mogli używać tych radiowozów.
            Ponad to, do zabezpieczenia zastaną wykorzystane inne służby takie jak na przykład Straż Graniczna, ponieważ Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie tymczasowego przywrócenia kontroli granicznej podczas konferencji COP24 w Katowicach. Rozporządzenie obowiązuje od 22 listopada i będzie trwało do 16 grudnia 2018 roku na granicach z Niemcami, Czechami, Słowacją oraz Litwą. Kontrola obejmuje zarówno drogę lądową, ale także  porty lotnicze czy morskie. Kontroli poddawane  są szczególnie osoby wjeżdżające do Polski. Miejsc wyznaczonych do przekroczenia granic jest w sumie 264.
Kolejną służbą wykorzystaną w zabezpieczeniu Szczytu Klimatycznego są żołnierze Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy Policji. W związku z tym wydarzeniem do Sejmu trafił projekt zarządzenia Prezesa Rady Ministrów w tej sprawie.

W uzasadnieniu projektu jest wyraźnie napisane: „Przedmiotowe wydarzenie, z uwagi na swoją międzynarodową rangę, zakres merytoryczny oraz osoby w nim uczestniczące, może spowodować czasowy wzrost zagrożeń o charakterze terrorystycznym, ekstremistycznym,
a także pospolitej przestępczości kryminalnej”[2]. W związku z przewidywaniami projektodawców, iż obawa o zagrożenie bezpieczeństwa jest duża rolą wojskowych ma być przede wszystkim wzmocnienie działań prewencyjnych Policji, ukierunkowanych na ochronę bezpieczeństwa
i porządku publicznego. Oczywiście współpracę ŻW i Policji reguluje również ustawa o Policji. Zgodnie z projektem zarządzenia, żołnierze Żandarmerii Wojskowej pomagają Policji od dziś tj. 25 listopada i będą pomagać do 16 grudnia 2018 r.
Pojawiają się słuchy w mediach, że podczas konferencji COP24 nad centrum Katowic pojawią się  helikoptery: policyjny i wojskowy, oba wyposażone w supernowoczesny sprzęt do obserwacji, także termicznej, a także snajperów na pokładzie.
Kolejna ciekawostka: zostanie wykorzystany Policyjny PZL 'Sokół W-3', a jeśli zajdzie potrzeba, obie maszyny są przystosowane do transportu i wsparcia bojowych zespołów antyterrorystycznych. W-3/W-3A Sokół to sztandarowy produkt zakładów lotniczych PZL-Świdnik. Sokół jako śmigłowiec jest dostosowany do wykonywania najróżniejszych zadań wojskowych i cywilnych. Jest również bardzo efektywny i niezawodny, który skutecznie prowadzi loty w dzień i w nocy, w każdych warunkach klimatycznych i pogodowych.

Materiały Policji
Ponad to w związku z COP 24 Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy ALFA na terenie województwa śląskiego oraz miasta Krakowa, który będzie obowiązywać przez okres jej trwania  od jutra tj. 26 listopada od godziny 00:00 do 15 grudnia do godziny 23:59.
Stopień alarmowy wprowadza premier lub - w przypadkach niecierpiących zwłoki - minister spraw wewnętrznych, informując premiera.
Rozróżniamy cztery stopnie alarmowe:
  • ·       Alfa
  • ·       Bravo
  • ·       Charlie
  • ·       Delta
Stopień alarmowy ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie
o działaniach antyterrorystycznych. Jest sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej ostrożności [3].
I kolejna ciekawostka: na czas trwania szczytu NATO,  Premier Beata Szydło wprowadziła stopień alarmowy ALFA od północy 7 lipca do godziny 23.59 10 lipca, na terenie miasta Warszawa. Natomiast na czas trwania Światowych Dni Młodzieży Premier Beata Szydło wprowadziła stopień alarmowy "ALFA" od północy 20 lipca do 23.59 1 sierpnia oraz stopień alarmowy BRAVO, jeśli chodzi o cyberprzestrzeń.
Najprościej rzecz ujmując w trakcie obowiązywania stopnia alarmowego ALFA mieszkańcy miasta lub województwa, na terenie którego został wprowadzony  powinni zwrócić szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje, na przykład:
  • ·       nietypowo zachowujące się osoby,
  • ·       pakunki,
  • ·       torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych,
  • ·       samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń,
o których powinni zgłaszać Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997, a także napotkanym patrolom.



[1]       cop24.gov.pl
[3]       ROZPORZĄDZENIE PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP
[4]       ochrona24.info
[5]       katowice.wyborcza.pl

Komentarze

Popularne posty